Napísal nám Miroslav z Veľkého Krtíša. Pýta sa „Čo môžem urobiť, keď súdny znalec uvádza vo svojom posudku pre súd nepravdivé veci?“

Advokátka Monika Brunová odporúča takýto zákonný postup:

Znalecká činnosť je upravená v zákone č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch v platnom znení (ďalej len ako „Zákon“). V prípade, ak súdny znalec uvádza v znaleckom posudku nepravdivé skutočnosti, prichádza do úvahy niekoľko možností.

Ak strana sporu, resp. účastník konania nie je spokojný s posudkom, resp. má za to, že posudok je nepravdivý, má možnosť obstarať si vlastný znalecký posudok od iného znalca.

V prípade, ak sú v konaní predložené dva rozdielne znalecké posudky, je zrejmé, že jeden z nich nemôže byť správny. V tom prípade prichádza do úvahy možnosť doplniť znalecké posudky, prípadne vypočuť znalcov k rozporom, ktoré vznikli. Zároveň je možné vykonať aj konfrontáciu súdnych znalcov.

Súd hodnotí znalecký posudok, ako každý iný dôkazný prostriedok, voľne. Môže sa stať, že sa stotožní s jedným znaleckým posudkom a s druhým sa nestotožní. Vo svojom rozhodnutí by mal súd riadne zdôvodniť, prečo sa s jedným stotožnil a s druhým nie. Najčastejšie sa však vzniknutá situácia vyrieši pribratím znalca, ktorý urobí kontrolné znalecké posudzovanie.

V prípade, ak má strana sporu, resp. účastník konania za to, že sa súdny znalec dopustil iného správneho deliktu (poruší povinnosť pri výkone jeho činnosti alebo v súvislosti s výkonom činnosti ustanovenú Zákonom, spôsobí bez vážnych dôvodov prieťahy v konaní pred súdom alebo iným orgánom verejnej moci, v ktorom bol ustanovený alebo pribratý; za spôsobenie prieťahov sa považuje prekročenie lehoty určenej na vykonanie úkonu súdom alebo iným orgánom verejnej moci o viac ako 30 dní, poruší povinnosť podľa § 27 ods. 3 Zákona) môže podať na Ministerstvo spravodlivosti SR podnet, ktoré preskúmava spáchanie iných správnych deliktov spáchaných súdnymi znalcami podľa Zákona.

Ako krajná možnosť prichádza do úvahy podanie trestného oznámenia na súdneho znalca pre podozrenie zo spáchania trestného činu Nepravdivý znalecký posudok, tlmočnícky úkon a prekladateľský úkon podľa ust. § 347 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v platnom znení.

DOVETOK REDAKCIE:

Rada pre práva dieťaťa ponúka ešte jednu možnosť – odborné vyjadrenie k metodickému postupu znalca. Ak totiž znalec nepostupoval metodicky správne, nemôže byť správny ani samotný posudok. Odborné vyjadrenie nie je znalecký posudok, ale ide o listinný dôkaz v zmysle ust. § 206 CSP. Využiť sa dá aj tak, že každá strana má právo vyjadriť sa ku každému dôkazu, čiže aj k znaleckému posudku. A keďže bežný človek nedokáže odborne posúdiť správnosť znaleckého posudku, môže sa obrátiť na odborníka, ktorý mu vypracuje odborné vyjadrenie. To potom predloží súdu ako vyjadrenie k znaleckému posudku a súd musí zvážiť predložené stanovisko. Odborné vyjadrenie sa však môže použiť aj v správnom konaní ako dôkaz o nepravdivom posudku alebo v trestnom konaní. Rada disponuje odborným zázemím s kompetenciou takéto odborné vyjadrenia poskytnúť (vypracováva ho sociálny vedec, metodológ sociálnych vied s akademickou praxou). O odborné vyjadrenie môžete požiadať na info@pravadeti.sk.